Не само високото кръвно (хипертония), но и ниското кръвно (хипотония) е опасно, то може да окаже негативен ефект върху състоянието на ставите. Руският кардиолог д-р Юри Конев предупреди за такова явление като хондродисплазия. Това е медицинското наименование на хрущенето, което понякога издават ставите ни при сгъване на крайниците. Лекарят също така отбеляза, че хондродисплазия може да се наблюдава дори при млади пациенти с хипотония.
По правило при хипотония нивата на кръвното налягане се понижават. Ако кръвното ви налягане падне под 100 систолично (горна граница) и под 60 диастолно (долна граница).
Кардиолог: Това са най-добрите продукти за хората с ниско кръвно
Ниско кръвно: Признаци и усложнения
Д-р Конев посочва и други симптоми на хипотония:
- слабост, бърза умора;
- замайване и загуба на равновесие;
- припадък;
- бледост;
- замъглено зрение;
- влошено общо здравословно състояние;
Ниското кръвно налягане може да бъде следствие от анемия, хипотиреоидизъм, надбъбречна недостатъчност, сърдечни дефекти - заболявания, които не са фатални, но достатъчно сериозни, за да им обърнем внимание.
Освен това кръвното налягане се понижава при дехидратация или прегряване на организма, както и при прием на някои лекарства.
Сериозно усложнение
Внезапната хипотония е опасна. Д-р Конев обяснява, че човек, който не е хипотоник, може да получи значително понижение на кръвното налягане. В този случай не трябва да пренебрегвате здравето си, трябва спешно да потърсите медицинска помощ. Това може да е маркер за състояния като кървене, инфаркт на миокарда, белодробна емболия, аритмия, шок, интоксикация или хипогликемия поради диабет.
Причините за ниско кръвно налягане включват:
- злоупотребата с алкохол;
- лекарства против тревожност, трициклични антидепресанти, диуретици, лекарства за лечение на сърдечно-съдови заболявания (включително артериална хипертония икоронарна болест на сърцето), болест на Паркинсон, еректилна дисфункция, болкоуспокояващи;
- дехидратация;
- бременност (особено преди 24 седмици);
- сърдечна недостатъчност, инфаркт, брадикардия, аритмии, пневмоторакс, белодробна емболия;
- захарен диабет, хипогликемия, хипотиреоидизъм, паратироидни заболявания жлези, болест на Адисон, атрофия на множество системи;
- дефицит на витамин В12, фолиева киселина, желязо.
Ортостатичната хипотония (симптомите на хипотония продължават от няколко секунди до няколко минути) възниква при внезапна промяна в позицията на тялото (изправяне от седнало или легнало положение), често се среща при по-възрастни хора, но може да се наблюдава при продължителна почивка на легло, дехидратация, при бременни жени, при хора с хронични заболявания (захарен диабет).
При постпрандиална хипотония спадане на кръвното налягане настъпва 1-2 часа след хранене (след хранене кръвта нахлува в стомашно-чревния тракт, настъпва вазоконстрикция и сърдечната честота се ускорява). Най-често възрастните хора страдат от хипотония от този тип, особено ако имат заболявания на централната нервна система (болест на Паркинсон) или артериална хипертония. За да се намали рискът от епизоди на рязко спадане на кръвното налягане, на такива пациенти се препоръчва да ядат малки порции, да намалят количеството на въглехидратите в диетата, да пият достатъчно вода и да избягват алкохолни напитки.
Още: Какви са симптомите на високо и ниско кръвно - всеки трябва да знае това
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества балансираното хранене, както и консултацията със специалист!